Jak kupić samochód

Jak kupić samochódPosiadanie samochodu jest marzeniem wielu ludzi, mało kogo stać na zakup nowego auta dlatego muszę uczyć się samochody z drugiej ręki. Podczas takiego zakupu zdecydowanie należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Niestety handel używanymi samochodami w dużej mierze jest opanowany przez wszelkiej maści handlowców, którzy niestety często stosują oszustwa. Dlatego należy bardzo dokładnie sprawdzić stan samochodu i nie kierować się wizualną w jego stronę.

Koszty zakupu samochodu

Zakup samochodu, nawet używanego to często wydatek całkiem spory.  Niejeden raz wydajemy na to  oszczędności z kilku lat. Dlatego też musimy bardzo dobrze się zastanowić nad tym zakupem. Z jednej strony Jeżeli kupujemy samochód na przykład który ma 3 lub 4 lata to możemy oszczędzić nawet 30% jego wartości. Z drugiej strony jednak samochód używany zawsze jest obciążony pewnym ryzykiem. Może być coś uszkodzone lub na przykład przebieg jest znacznie wyższy. Jeżeli kupujemy auta starsze to niestety jest spore ryzyko, że ten samochód jest na przykład po poważnym wypadku lub silnik będzie wymagał kapitalnego remontu. Takie rzeczy niestety musimy mieć na uwadze. Zwłaszcza jeżeli samochód jest sprowadzony z zagranicy przez handlarza. Wówczas oni robią wszystko, aby samochód sprzedać i na nim zarobić.

Ocena stanu technicznego

Ocena stanu technicznegoOczywiście podczas zakupu samochodu jednym z kryteriów jest cena. Warto jest szukać dobrej oferty, ale należy zminimalizować ryzyko. Często jest to trudne do wykonania, ponieważ trafiamy dla zawodowych sprzedawców. Musimy mieć świadomość, że jeżeli na rynku pojawi się jakaś świetna oferta to przeważniehandlarze będą piersi. Przeczesuje oni ogłoszenia na bieżąco, żeby tylko wyłapać jakieś interesujące okazje. Jeżeli kupujemy od takiego handlarza, to co prawda jako konsument jesteśmy chronieni przez prawo, jednak setki sprzedanych samochodów to bogate doświadczenie handlarza. Często jest tak, że potrafi on nas wywieść w pole. Najlepiej jest samochód kupować od osoby prywatnej. To można dość prosto zweryfikować, jeżeli auto sprzedaje właściciel który nim jeździł ostatnie na przykład 2 lub 3 latach. Jeżeli ktoś ma tylko pełnomocnictwo to ona 99% jest to handlarz. Wówczas należy bardzo uważać na taki samochód.
Jeżeli kupujemy samochód używany odcinek to podstawowa zasada jest taka, aby nie robić tego samodzielnie. Jeżeli nie mamy znajomego, który jest wysokiej klasy mechanikiem, to i tak warto zabrać go na oględziny. Taka osoba często potrafi spojrzeć na samochód z dystansu. Nie ma ona emocji związanych z zakupem tego samochodu więc jej ocena będzie bardziej obiektywna. Jeżeli już upatrzony samochód spełnia nasze kryteria to kolejnym krokiem powinna być wizyta w stacji diagnostycznej lub u znajomego mechanika.

Tam możemy sprawdzić stan techniczny tego samochodu zobaczyć ewentualnie jego historię lub wyszukać elementy do naprawy.

Kolejną sprawą jest sprawdzenie dokumentów zarówno samochodu jak i właściciela.

Gdzie szukać samochodu?

Jeżeli chcemy ograniczyć ryzyko podczas zakupu samochodu, to najlepiej kupować taki samochód który znamy. Czyli tak naprawdę pozostaje nam kwestia zakupu od znajomych lub rodziny. Niestety oczekiwanie na taką sytuację może trwać bardzo długo. Tak więc zazwyczaj do wyboru mamy takie opcje:

Podczas kupujemy od osoby prywatnej nie chronią nas wpisy jednak całą pewnością oferta będzie korzystniejsza. Nie ma wówczas narzuconej marży przez handlarza. Musimy jednak uważać, Ponieważ wielu handlarzy podaje się za osoby prywatne. Robią to ze względów po pierwsze aby uniknąć podatku, a po drugie aby uniknąć odpowiedzialności karnej jeżeli okazałoby się, że samochód jest wadliwy.

Wykryte jednak tego czy sprzedawca jest handlarzem czy osobą prywatną nie jest bardzo trudne. Po pierwsze sprawdźmy po numerze telefonu czy nie ma innych jego ogłoszeń. Po drugie sprawdźmy czy jest on właścicielem samochodu i jak długo. Jeżeli jest właścicielem od kilku lat to znaczy że to jego prywatny samochód jeżeli od kilku dni lub wcale to znaczy że jest handlarzem.

Komisy przy autoryzowanych salonach odzyskiwanie miejsca które mają najlepszej jakości samochody i wzbudzają największe zaufanie. Jednak w tych miejscach samochody są zauważalnie droższe. nie warto popadać w paranoję, jednak w takich miejscach też nie zawsze wszystko jest OK. Pamiętajmy, że mają oni dostęp do takich elementów jak książka serwisowa czy też oryginalne części

Oglądaj auto dokładnie

Kupując samochód na rynku wtórnym musimy się liczyć z tym, że większość z nich ma za sobą większe lub mniejsze naprawy. Zarówno jeżeli chodzi o silnik jak i karoserie. Nie możemy popadać też w paranoję, że najmniejsze ślady kolizji dyskwalifikują samochód który nam się podoba.Im samochód starszy, tym większe szansa na to, że znajdziemy na jego nadkolu szpachlę. To jednak nie tragedia to są elementy, które łatwo i tanio wymienimy. Większym wyzwaniem jest sprawdzenie czy nie została uszkodzona kiedyś rama, ponieważ to decyduje o naszym bezpieczeństwie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here