czyszczenie samochodów

czyszczenie samochodówKażdy lubi zadbane samochody. Warto przy tym pamiętać, że samochód to maszyna złożona z wielu części i, aby służyła nam długo i dobrze, musimy mieć na uwadze kilka rzeczy, które mają wpływ na trwałość całości i przede wszystkim na nasz komfort z użytkowania. Oprócz znanych prawd, takich jak spokojna jazda przed rozgrzaniem silnika, czy studzenie turbosprężarki po dynamicznej jeździe, jest jeszcze kilka rzeczy, o których warto pamiętać. Między innymi jest to odpowiednia dbałość o nadwozie (mycie, zapobieganie korozji, wykorzystanie odpowiednich kosmetyków samochodowych), a także czystość wnętrza samochodu.

Czyszczenie samochodów – samodzielnie czy w firmie?

Warto pamiętać, że w naszym umiarkowanym klimacie nadwozie samochodu narażone jest jednocześnie na działanie wysokich temperatur, jak i duże mrozy, czyli bardzo niskie temperatury. To niestety ma negatywny wpływ na trwałość nadwodzia i odporność na korozję. Warto również wspomnieć i o tym, że nasze drogi są posypywane solą, która szybko atakuje samochód, przedostając się w jego różne zakamarki i sprawia, że auto powoli koroduje. Radą jest systematyczna kontrola nadwozia i podłogi. A pomocą jest częste czyszczenie samochodów, aby wskazany brud, sól oraz inne zanieczyszczenia nie przyczyniały się do szybszej korozji jego nadwozia. Dobrym rozwiązaniem jest przede wszystkim fachowe zabezpieczenie antykorozyjne samochodu. Zajmują się tym profesjonalne firmy. Koszt jest stosunkowo wysoki, ale dzięki temu znacząco wydłużamy trwałość naszego pojazdu. Skoro czyszczenie samochodów jest tak ważne, to czy warto myć samochód samodzielnie, czy też w firmie? Gdy samodzielnie wymyjemy nasze auto, na pewno zrobimy to bardziej dokładnie – bynajmniej od strony zewnętrznej. Natomiast odpowiednio zorganizowana, specjalistyczna myjnia ręczna zapewnia nam bardziej skomplikowane usługi od samego mycia nadwozia, podwozia. Myjnia oferuje profesjonalne usługi w zakresie takim jak: mycie silnika, woskowanie, odkurzanie, pranie tapicerki i inne. Warto wiedzieć, że myjnie samochodowe dzielą się na: ręczne, tunelowe, bezdotykowe, parowe, bezwodne, portalowe, dla ciężarówek.

Jak dbać o samochód? (myjnia, odkurzanie, woskowanie)

kosmetyki samochodoweProfesjonalne mycie samochodu zakłada kilka etapów tej czynności. Pierwszą fazą mycia jest zawsze dokładne spłukanie samochodu z brudu. Priorytetem jest, by nie naruszyć powłoki lakierniczej, dlatego drobinki takie jak piasek, powinny zostać bardzo dokładnie spłukane. Drugą fazą jest nałożenie specjalnej neutralnej dla lakieru piany, która ma za zadanie zmiękczenie pozostałych zanieczyszczeń jak również stworzenie odpowiedniego poślizgu do mycia gąbką. Trzecią fazą jest, a przynajmniej powinno być mycie gąbkami. Profesjonalna myjnia używa do mycia samochodów profesjonalnych gąbek. Są one kilka razy droższe od standardowych, do mycia felg używa natomiast specjalnych szczotek wykończonych gumą zapobiegającą porysowaniu. Czwarta faza polega na nałożeniu wosku w tak zwanej nanotechnologii. Wosk zamyka pory lakieru i chroni przed nadmiernym przyklejaniem się brudu. Ostatnim etapem jest suszenie czyli: usunięcie wody ze szczelin za pomocą kompresora, nabłyszczenie uszczelek, elementów plastikowych oraz opon, czyli użycie takich materiałów jak kosmetyki samochodowe. Mycie wnętrza samochodu obejmuje usunięcie kurzu, czyszczenie tapicerki, tutaj także stosowane są profesjonalne kosmetyki do samochodu.

Jak zadbać o lakier?

O lakier samochodu należy odpowiednio zadbać, by długo nie stracił swojej świeżości. Pamiętajmy, że stosowane obecnie ekologiczne lakiery nie są tak trwałe i często matowieją. Temu zjawisku zapobiegają odpowiednie kosmetyki samochodowe stosowane w myjniach. Lakier można też zaimpregnować specjalną powłoką antykorozyjną. Warto również pamiętać, że częste mycie auta pielęgnuje lakier wbrew panującym przekonaniom laików, iż częste mycie prowadzi do uszkodzeń lakieru. Im częściej samochód jest odpowiednio myty, tym na dłużej zachowuje swój blask. Jak często należy więc myć samochód i stosować kosmetyki do samochodu? Optymalnie samochód powinien być czyszczony jeden lub dwa razy w tygodniu. Polecane jest to zwłaszcza zimą. Między piątym a ósmym myciem, należy pamiętać o ręcznym woskowaniu. Samochody, które nie są garażowane, a pozostawione na działanie kwaśnych deszczy i słońca muszą być myte nie rzadziej niż co dwa tygodnie. Witalność lakieru spada już po dwóch latach.

Podsumowanie

Każdy z nas lubi jeździć czystym samochodem i nie ma w tym niczego dziwnego. Z tego też powodu warto jest inwestować w dobre kosmetyki samochodowe. Dzięki temu nasze wnętrza będzie zawsze świeże, pięknie pachnące i czyste. Oczywiście możemy samodzielnie czyścić nasze auto, jednak zdecydowanie lepiej wyjdziemy na wizytach u specjalistów co pewien czas. Pomogą nam oni utrzymać samochód w super stanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here