Czym różnią się opony zimowe od letnich

Pomimo zmieniającego się klimatu w naszym kraju nadal widać wyraźną różnicę pomiędzy porą letnią a zimową. Z tego względu kierowcy powinni dostosować ogumienie swojego pojazdu do warunków panujących o danej porze roku. Kluczowym elementem jest właściwy dobór opon sezonowych. Jeśli wątpisz w zasadność wymiany opon z letnich na zimowe, to powinieneś przeczytać ten artykuł. Wskazujemy w nim zasadnicze różnice pomiędzy oponami na zimę i lato.

Czy w Polsce istnieje obowiązek stosowania opon zimowych?

Jeśli chodzi o obowiązujące prawo, to w Polsce kierowcy nie są zobligowani przepisami do wymiany opon letnich na zimowe. Pod tym względem jesteśmy jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej. Pomimo tego wcale nie odstajemy od innych państw pod względem stosowania opon sezonowych. Wedle badań przeprowadzonych przez firmę Bridgestone nawet 92% kierowców w Polsce zmienia opony z letnich na zimowe. Jest to wynikiem stale wzrastającej świadomości kierowców. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że brak odpowiedniego ogumienia stwarza ogromne zagrożenie na drodze.

Czym różni się bieżnik opony letniej i zimowej?

Analizując różnice pomiędzy oponami letnimi i zimowymi, w pierwszej kolejności należy wskazać na odmienną strukturę bieżnika. Opony letnie mają gładkie i dosyć duże klocki bieżnika. Ilość nacięć na powierzchni klocków jest relatywnie mała. Opona letnia jest także wyposażona w szerokie kanały odprowadzające. Dzięki takiej budowie opona letnia styka się z asfaltem możliwie największą powierzchnią. Duże klocki niemalże klejące się do drogi mają zapewnić optymalną przyczepność, wysoki poziom trakcji, a także stabilność toru jazdy. Zadaniem kanałów odprowadzających jest sprawne usuwanie wody spod kół i zapobieganie zjawisku aquaplaningu, czyli ślizgania się samochodu na kałużach.

Opony zimowe mają o wiele większą ilość nacięć i lameli. Kanały odprowadzające w centralnej części opony są nieco węższe. Jednocześnie pogrubione są pasma odprowadzające wodę oraz błoto pośniegowe na boki. Dzięki takiej strukturze powierzchni opona zimowa zyskuje dużo lepszą przyczepność, chociażby w tzw. kopnym śniegu. Lamele wgryzają się w pokrywę śnieżną i jednocześnie stabilizują tor jazdy auta. Kanały odprowadzające na bokach bieżnika znacznie podnoszą zdolności opony do radzenia sobie ze zjawiskiem aquaplaningu w trakcie jazdy po kałużach i błocie pośniegowym.

Czym różni się skład mieszanki gumy w oponach letnich i zimowych?

Opony letnie w większości przypadków produkowane są z twardej mieszanki. W składzie takiej gumy jest duży udział sadzy. Dzięki temu opona może zachować optymalne parametry pracy nawet podczas jazdy po rozgrzanym asfalcie. Ta odporność na temperaturę musi być duża ze względu na to, że na oponę oddziałuje nie tylko rozgrzany asfalt, ale także ciepło generowane podczas toczenia. Jak pokazują badania, opona letnia podczas pracy może osiągnąć temperaturę rzędu 60 stopni. Zastosowanie twardej gumy sprawia, że letnia opona nie traci swojej konsystencji nawet podczas upałów. Problem z tą mieszanką zaczyna się w momencie, gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej 5 stopni. W takich warunkach opona letnia staje się twarda, co wydatnie zmniejsza jej przyczepność.

Opony zimowe są z kolei wykonywane z miękkiej mieszanki, która zawiera dużą ilość krzemionki. Taki skład powoduje, że nawet podczas siarczystych mrozów mieszanka gumy zachowuje optymalną plastyczność. To kluczowy element bezpiecznej jazdy w warunkach zimowych. Jak łatwo się domyślić zalety, które ujawniają się w niskich temperaturach, stają się dużym problemem w sezonie letnim. Podczas upałów miękka mieszanka przestaje spełniać swoją funkcję. To z kolei odbija się na obniżeniu stabilności nadwozia w trakcie pokonywania zakrętów. Opony zimowe użytkowane w warunkach letnich generują duży hałas. Zwiększona siła tarcia powoduje szybsze zużycie opony w takich warunkach.

Wybierając opony do swojego auta, powinieneś zwrócić uwagę na wiele innych czynników. Określenie właściwego rodzaju opony to dopiero początek. Odwiedzając sklep tireexpert.pl, możesz przejrzeć bogatą ofertę opon letnich i zimowych. Specjaliści z tej firmy pomogą Ci dobrać opony idealnie dopasowane do Twojego samochodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here