Na co zwrócić uwagę kupując używany samochód

W Polsce zakup samochodu z drugiej ręki jest wciąż bardzo często praktykowaną metodą wejścia w posiadanie mniej lub bardziej sprawnego pojazdu. Co ciekawe, rynek aut używanych został w ostatnich latach zdominowany przez auta pochodzące z Francji lub Niemiec. A to oznacza, że ryzyko trafienia na „bubla”jest wręcz ogromne. Należy jednak dostrzec w tej sytuacji pewne plusy.

Stan prawny auta

Osoba zainteresowana zakupem używanego auta z zagranicy powinna sprawdzić jego stan prawny. Nie będzie to trudne, gdyż większość takich transakcji obsługują profesjonalne komisy samochodowe. Kwestią otwartą jest m.in. to, czy pojazd jest przerejestrowany, czy też nie, a także czy nie jest obciążony zobowiązaniem finansowym. Warto zauważyć, że zagranicznych aut obciążonych np. kredytem samochodowym praktycznie nie ma w sprzedaży, aczkolwiek takie pojedyncze przypadki nadal mają miejsce.

Kwestie techniczne

Kupując auta używane z Niemiec, Francji lub ogólnie z zagranicy, warto zwrócić uwagę na ich konstrukcję. W niektórych krajach auta są zaprojektowane według zupełnie innych standardów technicznych, co wymusza na ich nowych właścicielach dostosowanie ich konstrukcji do prawa polskiego. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na standardowe kwestie techniczne, takie jak stan karoserii (ewentualna rdza), jej kolorystykę sugerującą złożenie auta z kilku części, a także na stan silnika, którego nadmierna czystość świadczy o chęci ukrycia wycieków oleju.

Co pod maską?

Koniecznie trzeba też pamiętać o sprawdzeniu stanu licznika, zwróceniu uwagi na eksploatację kierownicy i gałki zmiany biegów, a także o… jeździe próbnej. W jej trakcie warto skontrolować stan pracy jednostki napędowej, w tym również sprawdzić, czy przy niskich obrotach auto nie gaśnie. Koniecznie trzeba też zwrócić uwagę na stan sprzęgła o czym „poinformują”kierowcę trudności przy ruszaniu i charakterystyczny swąd.

Czas na pomoc profesjonalistów!

Kupując używane auto ze Szwecji, Niemiec lub jakiegokolwiek innego kraju, warto skorzystać z pomocy doświadczonego mechanika, a najlepiej diagnosty. Osoba ta dokładnie skontroluje stan techniczny auta i poinformuje potencjalnego nabywcę o wadach i o kosztach ich naprawy. Warto też skorzystać z pomocy firm, które profesjonalnie zajmują się sprowadzaniem aut z zagranicy. Dzięki nim można mieć pewność, że stan techniczny auta będzie w miarę dobry.

Podsumowując, zakup auta używanego zawsze jest obciążone pewnym ryzykiem. Warto jednak je podjąć, gdyż dzięki temu można kupić całkiem dobry pojazd i to w relatywnie niskiej cenie.

Więcej na temat zakupu auta ze Szwecji, poczytasz na https://carforfriend.pl/zakup-auta-w-szwecji-sprowadzenie-do-polski/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here