Jak wybrać najlepsze opony zimowe

Ogumienie w samochodzie, które jest dostosowane do warunków atmosferycznych i panujących na jezdni jest niezbędne, by zadbać o bezpieczeństwo i komfort jazdy. Wraz ze spadkiem temperatur oraz pierwszymi przymrozkami konieczne jest wymienienie opon letnich na zimowe. Jednak jak to zrobić? Jakie ogumienie sprawdzać się będzie najlepiej na taki sezon? Jeśli nie wiesz na co zwrócić uwagę wybierając ich komplet zapoznaj się z naszym poradnikiem. Razem ustalimy jakie parametry mają największe znaczenie i czym się kierować w czasie zakupu.

Rozmiar opony – czy ma znaczenie?

Jeśli chcesz kupić najlepsze opony zimowe takie jak https://noweopony.pl/opony/goodyear trzeba się upewnić, że mają one odpowiedni rozmiar. Jest to parametr, który powinien być doskonale dopasowany do rodzaju auta. Czemu jest to takie ważne? Rozmiar opony ma wpływ na to na jakiej powierzchni występuje bieżnik. Im opona jest szersza, tym posiada większą powierzchnię styku z asfaltem. Zapewnia to wyższe bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli montujemy wąskie opony, powierzchnia bieżnika, który ma styczność z powierzchnią jezdni również się zmniejsza, a to ma negatywny wpływ na przyczepność pojazdu. Najlepiej więc upewnić się jakie zalecenia ma producent samochodu i to właśnie tym kierować się przy wyborze opon na sezon zimowy.

Jaki indeks nośności powinna mieć opona zimowa?

Opony zimowe takie jak https://noweopony.pl/opony/zimowe powinny mieć odpowiedni indeks nośności. Jest to obciążenie maksymalne, jakie może unieść jedna opona. Dobierając opony do samochodu trzeba mieć pewność, że łączny ich indeks nośności będzie nieco większy od tego, ile waży samochód przy pełnym obciążeniu. Dzięki temu można mieć pewność, że poruszanie się po jezdni będzie bezpieczne i nie pojawi się problem z pękającymi oponami w czasie podróży.

Indeks prędkości dla opon zimowych

Bardzo ważne jest również dopasowanie indeksu prędkości opon do samochodu. To więc oznacza, że dany komplet opon może poruszać się do określanej prędkości. Przekroczenie dozwolonej prędkości zazwyczaj jest nie tylko niemożliwe, ale co więcej sprawia, że jazda staje się bardzo niebezpieczna i zwiększa się ryzyko wpadnięcia w poślizg.

To jedynie niektóre aspekty, na które trzeba zwracać uwagę przy wyborze opon zimowych. Liczy się również to jaki bieżnik ma dane ogumienie. Jeśli zastanawiasz się, czy bieżnik ma odpowiednią grubość warto upewnić się, czy na pewno tak jest. Jeśli bieżnik jest za niski może okazać się, że poruszanie się autem na takim ogumieniu jest niezgodne z prawem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here