Jak rozkodować radio samochodowe

Wiele razy spotykamy się ze stwierdzeniem, że ktoś zakodował sobie radio. Wpisał kilka razy niepoprawny kod i nie może go odblokować. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat jak rozkodować radio samochodowe serdecznie zapraszam do zapoznania się z tym artykułem.

Po co koduje się radio?

Jak rozkodować radio samochodoweKodowanie radia samochodowego wykonuje się najczęściej, żeby zniechęcić potencjalnych złodziei do jego kradzieży. Najczęściej przyczyną włamań do samochodów jest właśnie kradzież radia lub opróżnienie zawartości schowka. W przypadku radia samochodowego procedura rozkodowania, jest już na tyle popularna, że nie stanowi to większego zabezpieczenia przed potencjalnym złodziejem.
Może się okazać, że właściciel samochodu zapomni swojego kodu radia, lub kupił samochód, którego radio jest już zakodowane. Żeby uniknąć problemów z kodem do radia w swoim samochodzie, najprościej będzie usunąć to zabezpieczenie, zwłaszcza że nie stanowi ono już większej trudności w przypadku kradzieży.

Jeśli jednak już zapomnimy kodu do radia w naszym samochodzie, należy więc zadać sobie pytanie, jak rozkodować radio samochodowe ?

Oczywiście wiele, zależy od producenta konkretnego modelu radia, wiele równie zależy nawet od modelu samochodu. Z tego też powodu nie ma jednej skutecznej metody, jednak jeżeli nam się zdarzy już źle wpisać kod, nie panikujmy, jest duża szansa na udane rozkodowania radia.

Sposoby rozkodowania radia samochodowego.

sposoby rozkodowania radia samochodowegoWśród wielu możliwości najpopularniejsze sposoby rozkodowania radia samochodowego będzie to przede wszystkim kontakt z autoryzowanym serwisem Twojego samochodu lub odpowiednim fachowcem zajmującym się odkodowywaniem tych urządzeń.

W przypadku kontaktu z autoryzowanym serwisem naszego samochodu procedura będzie polegała na podaniu odpowiednich danych dotyczących naszego pojazdu oraz modelu radia. Zwykle serwis ASO, będzie miał możliwość podania kodu, pozwalającego na ponowne uruchomienie urządzenia. Czasami możemy się spotkać z niechęcią wykonania takiej usługi, ponieważ punkt serwisowy może mieć wątpliwości czy faktycznie jesteśmy właścicielami wskazanego samochodu. Może się również zdarzyć, że serwis nie będzie nam chciał podać odpowiedniego kodu, zaoferuje jednak usługę odblokowania radia w naszym samochodzie. Wówczas musimy się jednak liczyć z dość dużą opłatą, związaną z wysoką stawką godzinową pracy fachowców w autoryzowanym serwisie.

Jeżeli zdecydujemy się skorzystać z usług niezależnego fachowca zajmującego się zdejmowaniem takich blokad, usługa może się okazać dużo tańsza. Często nie będzie potrzeby fizycznego dostarczania radia, a kod odblokowania naszego radia zostanie nam dostarczony na podstawie bazy kodów, które posiadają osoby zajmujące się tym procederem. Cała procedura powinna zając kilkanaście minut.

Jeśli już zdecydujemy, jak rozkodować radio samochodowe, korzystając z powyższych metod zawsze będziemy musieli się liczyć z kosztami.

Czasem wystarczy, że znamy numer VIN naszego samochodu i specjalne programy są w stanie wygenerować nam kod, który po wprowadzeniu odkoduje nasze radio.

Czy każdy może rozkodować radio?

Czasami wystarczy przejrzeć dokumenty oraz instrukcje danego pojazdu. Czasami producenci samochodów zamieszczają tam dokładne informacje lub załączają specjalną dodatkową kartę, zawierającą Twój kod radia. Inną drogą jest poszukanie informacji w internecie, na forach motoryzacyjnych, bez większego problemu możemy uzyskać informację o kodach do radia w naszym modelu auta.

Jeżeli posiadamy umiejętności techniczne, możliwe jest mechaniczne usunięcie kodu blokady. Musieli byśmy wymontować radio z samochodu, rozkręcić a następnie wyciągnąć procesor. Za pomocą specjalnego adaptera, dostępnego za nieduże pieniądze w internecie zyskujemy możliwość podłączenia go do komputera, gdzie za pomocą specjalnego oprogramowania będziemy mieli możliwość poznania konkretnego kodu w tym modelu radia.

Podsumowanie

Tak więc gwoli podsumowania. Jeżeli już nam się zdarzy sytuacja, że sami zablokujemy radio, to nie panikujmy. Mamy kilka sposobów na naprawienie tej sytuacji.

Po pierwsze możemy spróbować wygenerować specjalni kod, który to generuje się po numerze VIN. W wielu wypadkach, zwłaszcza w przypadku starszych samochodów jest to skuteczne.

Drugi sposób to odwiedzenie fachowca, który tym się zajmuje. Oczywiście musimy się wówczas liczyć zazwyczaj z wydatkiem ponieważ praca takich specjalistów nie jest tania.

Oczywiście często może być tak, że będziemy musieli udowodnić, że radio lub samochód jest nasz. Oczywiście jest to logiczne, po to właśnie są zabezpieczenia, żeby nie można było ukraść naszego radia.

Radio możemy spróbować również samodzielnie rozkodować, jednak wówczas ponosimy ryzyko, jeżeli nie uda nam się kilka prób, może się okazać, że radio zablokujemy już na dobre. Spotykałem się kilka razy z sytuacją, że ludzie musieli wyrzucić radio, ponieważ zostało całkowicie zablokowane. To jednak czarny scenariusz i nie sądzę aby stał się udziałem państwa, jeżeli będziecie się stosować do tych kilku prostych zawartych w tym artykule rad.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here