Halogeny – najlepsze oświetlenie dla naszego samochodu

Oświetlenie samochodowe jest niezwykle ważne ze względu na komfort i bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników ruchu drogowego. Co kilka lat dowiadujemy się o nowych technologiach, które dopracowują źródła światła. Bardzo popularne są halogeny, które dają nam nie tylko wysoką jakość światła, ale również dłuższą żywotność samej żarówki, dzięki czemu komfort jazdy faktycznie wzrósł.

Prawdziwa rewolucja

Wynalezienie żarówki halogenowej wniosło do świata motoryzacji wiele korzyści. Początki produkcji miały miejsce w latach sześćdziesiątych minionego wieku, a pierwszy samochód z żarówkami halogenowymi pojawił się na ulicach w 1962 roku. Do dziś technologia ta zyskuje na popularności i posiada coraz to więcej zwolenników.

Możemy znaleźć żarówki halogenowe przeznaczone do samochodów osobowych, ciężarowych, czy też motocykli, które oznaczone są alfanumerycznie: H1, H3, H4 czy H7 – H oznacza halogen, a cyfra to generacja produktu.

Najpowszechniejszym rodzajem jest żarówka H4, która posiada dwa żarniki: jeden odpowiada za światła mijania, natomiast drugi za światła drogowe. Są one stosowane głównie w starszych modelach samochodów.

Drugim typem jest żarówka H7, która jest jednożarnikowa i stanowi źródło światła dla świateł mijania i drogowych jednocześnie. Charakteryzują się niskim kosztem zakupu, ich konstrukcja opiera się na wolframowym żarniku, który został umieszczony w szklanej bańce.

Trzeba jednak przyznać im dosyć wysokie zużycie energii, a także krótszą żywotność, biorąc od uwagę także lampy ksenonowe lub ledowe.

Żywotność  żarówki

Istnieją pewne czynniki, które mają wpływ na długość żywotności każdej żarówki:

  • Rodzaj gazu wypełniającego, a także jego ciśnienie wewnątrz szklanej bańki – jeśli jest ono wysokie to trwałość naszej żarówki również będzie wyższa, zależy to od wolframu, który uwalnia się wtedy o wiele wolniej z żarnika.
  • Rodzaj szkła, które zostało użyte to wyprodukowania danej żarówki, a także materiałów użytych podczas produkcji oraz sama jakość wykonania.
  • Napięcie znajdujące się w układzie elektrycznym samochodu – zazwyczaj na trzonku żarówki znajduje się informacja o napięciu 12 V, w większości samochodów jest ono nieco większe – około 13,2 V, a w niektórych nawet 14 V. Gdy napięcie wzrasta o 5 procent, wówczas żywotność żarówki spada nawet o 50 procent.
  • Żarówki, które poddane są licznym wstrząsom czy wibracjom podczas jazdy także charakteryzują się krótszą żywotnością.
  • Istotna jest również ilość energii, która potrzebna jest do prawidłowego działania żarówki, standardowo pobiera ona około 60 W, są jednak na rynku dostępne żarówki halogenowe posiadające takie oznaczenia, jak „xenon” lub „white”, które pobierają do nawet 120 W energii, w efekcie czego mają bardzo wysoką emisję ciepła oraz krótszą żywotność
  • Musimy zakupić żarówkę, która posiada dobrej jakości żarnik – ma odpowiedni kształt oraz wymiar, co pozwoli na właściwe oświetlenie drogi podczas jej użytkowania, dzięki temu żarówka nie będzie też oślepiać pozostałych uczestników ruchu drogowego.
  • Ważne, aby w żarówce zastosowany był filtr UV, dzięki czemu odbłyśnik oraz szkła reflektora nie zmatowieją. Promienie UV mogą powodować trwałe uszkodzenie reflektora, co może zmniejszyć jakość świecenia nawet do 30 procent.

Zanim więc zamontujemy żarówkę warto zapoznać się ze wszelkimi informacjami, które zawarte są na jej opakowaniu, by uniknąć problemów.

Co dają nam żarówki halogenowe?

Ten rodzaj żarówek, jak już zdążyliśmy ustalić, charakteryzuje się lepszą trwałością, bo nawet do 5 razy dłuższą od innych. Co więcej, są w stanie wytworzyć więcej światła z takiej samej mocy. Gwarantują nam stały strumień oraz barwę światła przez cały okres ich pracy, a także są znacznie mniejsze od tradycyjnych żarówek. Halogeny posiadają szerszy zakres temperatur barwowych: od 2800 do 4000 K.

Ceny żarówek samochodowych

Ceny żarówek nie są zbyt wysokie, nawet biorąc pod uwagę te z wyższej półki. Żarówka H3 kosztuje około 20 złotych, popularne żarówki H7 to koszt około 10 złotych, za żarówę H4 zapłacimy około 9 złotych, cena żarówek HB4 to około 20 złotych, natomiast żarówki H1 kosztują około 8 złotych. Różnica między oryginalnymi żarówkami, a tymi najtańszymi jest więc niewielka, warto dopłacić zatem kilka złotych i cieszyć się ich bezpieczeństwem oraz długą żywotnością.

Czy da się odróżnić dobrą żarówkę od złej?

Z pewnością należy zwrócić uwagę na kolor bańki – jeśli jest przezroczysta możemy mieć pewność, że będzie znacznie lepsza od niebieskiej. Pozostałe parametry możemy sprawdzić jedynie podczas użytkowania, ciężko określić je podczas zakupu. W przypadku, gdy kupujemy żarówki renomowanych producentów możemy być pewni, że będzie ona trwała oraz bezpieczna.

Spaliła się jedna żarówka – wymieniamy tylko tą czy obie jednocześnie?

Najlepiej wymienić od razu obie, ponieważ siła świecenia żarówek bardzo szybko maleje, a mają one ograniczoną trwałość określoną w godzinach pracy. Jeśli więc przepaliła nam się jedna żarówka musimy liczyć się z tym, że w najbliższym czasie przepali się również druga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here