Filtry Donaldson

Filtry to jedne z najtańszych części w samochodzie, lecz wielu kierowców często o nich zapomina. Jest to błędem, gdyż mają one swój okres przydatności i powinny być regularnie wymieniane by wciąż zapewniać odpowiednie właściwości filtrujące. Jedną z firm produkującą filtry jest Donaldson, który oferuje praktycznie każdy rodzaj tych części do samochodów.

Filtry Donaldson – jakie filtry są dostępne?

Nad odpowiednim stanem płynów i gazów dostających się do silnika czuwają filtry. Jest ich dość sporo, lecz są to jedne z najtańszych części eksploatacyjnych w samochodzie. Ich cena w starszych i prostych autach to często nawet zaledwie kilkadziesiąt złotych. W bardziej zaawansowanych technicznie samochodach można jednak liczyć nawet ponad 100 czy też 200 złotych za jeden filtr. Niezależnie od ceny nie można jednak bagatelizować konieczności ich wymiany.

Filtry Donaldson są dostępne praktycznie w każdym z typów. Jednym z najważniejszych z nich jest filtr powietrza. Ma on ogromny wpływ na pracę samochodu, gdyż oczyszcza on powietrze trafiające do komory silnika przy spalaniu z wszelkich zanieczyszczeń, takich jak kurz, piasek czy oleje, które mogą doprowadzić do uszkodzenia jednostki napędowej. Poza tym filtry Donaldson to naturalnie również filtry oleju, paliwa czy też filtr kabinowy, który również oczyszcza powietrze, lecz to trafiające do kabiny samochodu.

Filtry Donaldson – jak często wymieniać i jaki wybrać?

Każdy silnik posiada zazwyczaj filtr powietrza o innym kształcie, wymiarze oraz umiejscowieniu. W zwykłych 4-cylindrowych silnikach wolnossących, które są często spotykane w autach starszych filtr powietrza to najczęściej prostokąt umiejscowiony w plastikowej osłonie, która jest dość łatwo dostępna, dzięki czemu wymiany filtra można dokonać samodzielnie. Kształty filtrów są jednak różne i często spotkamy na przykład filtr w formie walca.

Filtry Donaldson oferują naprawdę wysoką jakość, co jest niesamowicie ważne. Przez taki element przepływa bowiem nawet kilka tysięcy litrów powietrza na zaledwie kilka litrów paliwa, które zostało spalone. Dzieje się tak, gdyż powietrze to ważny element mieszanki paliwowej, która trafia do komór spalania. Z tego powodu filtr powietrza powinien być wymieniany w regularnych odstępach wynoszących od nawet 10 do 20 tysięcy kilometrów. Czas również działa niekorzystnie, więc wymiana powinna się odbywać minimum co rok. Częstą praktyką jest wymiana filtra powietrza wraz z filtrem oleju i kabinowym przy corocznej wymianie oleju silnikowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here