Czym jest carsharing i jak działa?

Carsharing jest dostępny dla coraz większej liczby kierowców w Polsce, a to dzięki firmom oferującym możliwość wypożyczenia pojazdu na minuty. Słyszałeś o idei współdzielenia samochodów i zastanawiasz się, na czym to polega? Tłumaczymy!

Na czym polega carsharing?

W Europie Zachodniej carsharing jest obecny od wielu lat, podczas gdy w Polsce dopiero od niedawna. Idea carsharingu sprowadza się do korzystania z jednego pojazdu przez wielu kierowców – podobnie jak ma to miejsce w przypadku wypożyczalni pojazdów. W odróżnieniu jednak od tradycyjnego wypożyczania samochodów z wypożyczalni, użytkownicy nie mają kontaktu z pracownikami firmy udostępniającej pojazdy.

Rezerwacja pojazdu odbywa się poprzez specjalną aplikację mobilną, którą użytkownik instaluje na swoim smartfonie. Po zakończeniu jazdy użytkownik otrzymuje szczegółowe informacje na maila o jeździe – takie rozwiązanie praktykuje firma Panek, która proponuje carsharing w wielu dużych miastach na terenie Polski.

Komu opłaca się korzystać z carsharingu?

Carsharing to doskonała alternatywa zarówno dla samochodu z wypożyczalni, jak i taksówki. Jeżeli:

  • z uwagi na koszty zrezygnowałeś z pojazdu, ale od czasu do czasu potrzebujesz samochodu,
  • masz samochód, ale od czasu do czasu potrzebujesz drugiego pojazdu dla członka rodziny,
  • chcesz mieć swój wkład w ochronę środowiska naturalnego

to carsharing jest rozwiązaniem dla Ciebie. Według specjalistów utrzymanie samochodu nie opłaca się kierowcom, którzy pokonują rocznie mniej niż 10 tys. km rocznie. Koszty utrzymania pojazdu rosną z roku na rok – wspomnieć wystarczy choćby o kosztownym (i obowiązkowym) ubezpieczeniu OC. W takiej sytuacji carsharing jest doskonałym rozwiązaniem.

Nowoczesnym samochodem w drogę

Firmy oferujące carsharing starają się sprostać oczekiwaniom kierowców – oferują topowe modele pojazdów. Przykładowo spółka Panek zachęca użytkowników do korzystania z ekologicznych pojazdów hybrydowych Toyota Yaris. Każdy pojazd jest wyposażony w liczne udogodnienia dla kierowcy, zatankowany, czysty i gotowy do drogi.

Spółka Panek nie ogranicza przy tym użytkowników pojazdów – mogą oni poruszać się wynajętymi pojazdami po całej Polsce. Warunkiem jest jednak zakończenie najmu pojazdu na wyznaczonych do tego parkingach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here