Poradnik dla planujących wyjazd do Niemiec

Niemcy to kraj szczególnie atrakcyjny dla wielu Polaków. Wyjeżdżają do niego osoby w rozmaitym wieku i o różnym statusie społecznym. Często, w Niemczech podejmujemy pracę zarobkową, a po kilku latach spędzonych w tym kraju – pragniemy ustatkować się w nim na stałe. Jeśli przymierzasz się do wyjazdu do Niemiec na dłuższy okres czasu, wart odpowiednio się do niego przygotować. Poniżej podpowiadamy – o czym warto pamiętać przed przekroczeniem granicy.

Praca w Niemczech – najważniejsze przygotowania

Praca w Niemczech jest niezwykle atrakcyjna. Stawki są wyjątkowo wysokie, w porównaniu z większością krajów Unii Europejskiej, a sam kraj znajduje się wyjątkowo blisko Polski. Pracując w Niemczech, nie trzeba rezygnować z kontaktu z bliskimi znajdującymi się po polskiej stronie granicy, gdyż nie czeka nas trudna do pokonania rozłąka. Należy jednak przygotować odpowiedni zestaw dokumentów, bez których może być nam trudno o znalezienie pracy. Zwłaszcza – jeśli poszukujemy legalnego zarobku.

O jakich dokumentach mowa? Oczywiście, konieczny jest dowód osobisty lub paszport – czyli dokument ze zdjęciem potwierdzający naszą tożsamość. Warto zwrócić uwagę na termin ważności dokumentu.

Wszelkie dokumenty potwierdzające posiadane przez nas kwalifikacje zawodowe również będą pomocne. Zwłaszcza jeśli posiadamy uprawnienia do zajęć rzadkich, na przykład obsługi konkretnych urządzeń.

Osoby pragnące uzyskać meldunek, które podróżują wraz z rodziną, powinny zabrać dokumenty takie jak akt ślubu oraz akt urodzenia dzieci.

Osoby mobilne nie mogą oczywiście zapomnieć o prawie jazdy, dokumencie potwierdzającym dokonanie przeglądu technicznego samochodu (w Niemczech obowiązują drastycznie wysokie kary dla kierowców jeżdżących bez aktualnego przeglądu).

Jeśli mieszkałeś już wcześniej na terenie Niemiec, warto wziąć z sobą potwierdzenie takiego meldunku oraz uzyskany wcześniej NIP.

Ubezpieczenie na ternie Niemiec

Każdy obywatel naszego kraju ma prawo do korzystania z podstawowych usług medycznych na terenie Niemiec – o ile uzyskał wcześniej specjalną kartę EKUZ. Jest ona wydawana przez lekarza rodzinnego w niemal każdej poradni. Co prawda, uprawnia nas ona do korzystania wyłącznie z najbardziej podstawowych świadczeń medycznych, w dodatku – za niektóre z nich będziemy musieli dodatkowo dopłacić.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu również się przyda. Polecamy zwłaszcza wybór polis, które obejmują sytuacje wypadków, stłuczek, niespodziewanych awarii czy kradzieży. Choć Niemcy to stosunkowo bezpieczny kraj, kradzieże oraz włamania do samochodów czasem się w nim zdarzają.

Agencja ubezpieczeniowa – Niemcy

Osobom poszukującym kompleksowej pomocy w zakresie ubezpieczenia przed wyjazdem do Niemiec polecamy kontakt z Verischerung Kredit Leasing. Firma ta oferuje doradztwo w zakresie wyboru ubezpieczenia zdrowotnego, samochodowego, ubezpieczenia motocykla oraz innych rodzajów polis. Z jej pomocy korzystają osoby wyjeżdżające do Niemiec w celach zarobkowych, na studia, na delegacje oraz z innych przyczyn.

Warto podkreślić, że pomoc profesjonalnych agencji ubezpieczeniowych bywa nieoceniona. Mnogość regulacji prawnych oraz ofert nie ułatwia wyboru, dlatego lepiej zdać się na specjalistów gotowych odnaleźć i przygotować dla nas optymalnie sprofilowaną ofertę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here