Montaż instalacji LPG – korzyść dla samochodu czy wyłącznie dla kierowcy?

Coraz większa liczba kierowców decyduje się na montaż instalacji LPG w swoim samochodzie. Nie ma się co dziwić – to najlepszy sposób na tanią jazdę, koszty eksploatacji mogą zmaleć nawet trzykrotnie. Zanim jednak zdecydujemy się na montaż warto zapoznać się z ważnymi informacjami.

Czym jest LPG?

Jest to mieszanina gazów ropopochodnych, która wykorzystywana jest do napędzania silników spalinowych pojazdów samochodowych. Jest przechowywana w postaci skroplonej, to obecnie najczęściej wykorzystywana mieszanka do napędu silników.

Charakteryzuje się ona dużą odpornością na spalanie stukowe – umożliwia spalanie także w silnikach z zapłonem iskrowym o podwyższonych stopniach sprężania. Mieszaninę tą uzyskujemy w procesie rafinacji ropy naftowej, a także przy wydobywania gazu ziemnego. Ma ona szerokie zastosowanie w przemyśle, rolnictwie, chemii oraz gospodarstwach domowych.

Nadaje się do napędzania zarówno samochodów osobowych jak i ciężarowych, a także autobusów oraz maszyn i innych urządzeń napędzanych silnikami spalinowymi.

Montaż instalacji LPG to świetny sposób na oszczędność – podczas gdy litr benzyny kosztuje w granicach 5 złotych za litr, a litr LPG to koszt około 2 złotych. Mimo tego, iż zdania na ten temat są podzielone pojawia się coraz więcej zwolenników instalacji gazowej.

Spadły także koszty instalacji – obecnie musimy przeznaczyć na to około 3 000 złotych, dzięki czemu większa liczba kierowców może sobie na to pozwolić.

Jakie warunki należy spełnić?

Oto podstawowe informacje, przydatne w przypadku instalacji LPG:

  • Przede wszystkim musimy właściwie dobrać instalację do naszego samochodu, dokonujemy go na podstawie modelu oraz parametrów technicznych konkretnego auta.
  • Możemy modyfikować nasze układy o dodatkowe urządzenia i precyzyjnie je zaprogramować, dzięki czemu nasz samochód spala jedynie 15% więcej gazu niż benzyny, a moc pozostaje wciąż ta sama.
  • Pamiętajmy o tym, że silnik musi być koniecznie sprawny, jeśli kupujemy samochód pod instalację gazową w idealnym stanie muszą znajdować się: cewka, świece oraz kable wysokiego napięcia. Instalacja musi być fachowo dobrana, zamontowana oraz regularnie przeglądana – wtedy będziemy cieszyć się jej sprawnością przez długie lata.
  • Mając zamontowaną instalację LPG musimy o wiele częściej kontrolować zawory i regulować je, w przeciwnym razie mogą wypalić się gniazda i nastąpią problemy związane z kompresją. Takie naprawy mogą nas sporo kosztować.

Instalacja dla każdego samochodu?

Mówi się, że nie ma znaczenia marka samochodu – każde możemy przerobić na gaz: niemieckie, japońskie, francuskie czy amerykańskie. Kłopoty mogą się pojawić w przypadku samochodów z silnikami, które wykorzystują bezpośredni wtrysk paliwa.

Instalacja LPG to zagrożenie dla wtryskiwaczy benzyny, standardowa instalacja może doprowadzić do ich awarii po przejechaniu zaledwie 15 000 kilometrów. Na szczęście prace nad tym problemem stale trwają i już wkrótce będzie możliwe przerobienie na gaz samochodów z silnikami wykorzystującymi bezpośredni wtrysk paliwa. Będzie to na pewno o wiele droższe, nawet o kilka tysięcy złotych.

Dodatkowe informacje na temat instalacji gazowej

Z pewnością do korzyści instalacji LPG musimy zaliczyć wysoką liczbę oktanową, dzięki czemu silnik staje się bardziej elastyczny – możemy  cieszyć się lepszymi osiągami i wykorzystywać parametry gazu.

Pamiętajmy, że koszty obsługi serwisowej są wyższe – podczas gdy przegląd tradycyjny kosztuje nas około 100 złotych przegląd samochodu z instalacją LPG to koszt około 160 złotych. Zaleca się również częstszą wymianę świec oraz przewodów zapłonowych. Tyczy się to również filtru gazu oraz pompy benzyny, gdy przy jeździe z niskim poziomem paliwa może dojść do jej zatarcia.

Profesjonalną instalacją gazową możemy cieszyć się przez długie lata, po około dziesięciu musimy kupić nowy zbiornik lub przedłużyć legalizację posiadanego, co nadszarpnie nasz portfel nawet o 1000 złotych. Nie jest to jednak wysoki wydatek biorąc pod uwagę to, ile zaoszczędzamy na codziennym tankowaniu.

Nieprawdą jest również to, że gaz niszczy nasz silnik. Sam w sobie nie jest w ogóle szkodliwy, wpływ na stan silnika ma jednak temperatura spalania mieszanki, która jest wyższa od temperatury spalania benzyny, co może niekorzystnie wpłynąć na szybsze zużycie głowicy, zaworów oraz gniazd zaworowych.

Posiadanie instalacji LPG to alternatywne zasilanie dla naszego samochodu – możemy dowolnie przełączać i wybierać rodzaj paliwa, dzięki czemu dystans możliwy do przejechania sporo się wydłuża.

Pamiętajmy, by zlecić montaż instalacji gazowej zakładowi, który posiada odpowiednie uprawnienia, a także oprzyrządowanie do wykonywania profesjonalnego montażu. Zwróćmy  też uwagę na opinie klientów na temat zakładu, sprawdźmy historię firmy. Decydujmy się na tą, która ma dobrą renomę i istnieje na rynku od wielu lat. Musimy również otrzymać gwarancję na naszą instalację, gdzie za ewentualne naprawy nie zapłacimy ani złotówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here