Czujniki i kamery cofania – wygodny sposób na parkowanie

Parkowanie to nie lada wyzwanie dla wielu kierowców. Często walczymy o ostatnie wolne miejsca, a gdy je znajdziemy wydaje nam się, że się nie zmieścimy. W większości  przypadków umiejętne parkowanie pozwala zmieścić się nawet dużym samochodom, gdy jednak nie możemy sobie z nim poradzić idealnym rozwiązaniem okazują się czujniki lub kamery parkowania. Które rozwiązanie jest lepsze?

Czujniki cofania

Większość samochodów, które są produkowane w obecnych czasach posiada wmontowane czujniki cofania, starsze modele mają możliwość montażu uniwersalnego zestawu.

Ich podłączenie możemy wykonać samodzielnie lub zdać się na pracę fachowców w warsztacie. Zestaw zawiera czujniki ultradźwiękowe, które mierzą czas powrotu fali emitowanej przez czujnik.

Najlepiej zdecydować się na zestaw, który składa się z co najmniej czterech czujników. Ich zakres działania wynosi 90 stopni, jeśli więc będziemy mieć mniejszą ilość czujników to pomiar odległości za pomocą fal radiowych może być nieprecyzyjny.

Oto porady dotyczące kupna odpowiedniego zestawu:

  • Zestaw takich czujników może kosztować już od 50 złotych. Za tą cenę kupimy jednak najprostsze sensory, które informują nas o przeszkodzie wyłącznie za pomocą sygnału dźwiękowego.
  • Jeśli wydamy około 100 złotych zakupimy zestaw z wyświetlaczem, który pokazuje nam odległość od przeszkody za pomocą diod, a niektóre modele nawet dystans w metrach. W tej cenie zestaw ten nie będzie jednak zbyt dobrej jakości, za profesjonalny zapłacimy w granicach 250 złotych.
  • Jeśli postawimy na tańsze urządzenia możemy liczyć się z ich wysoką awaryjnością. Takie zestawy zazwyczaj nie posiadają hermetycznych złączek, więc kiedy namokną – przestają działać. Często też przekłamują pomiary, przez co nie możemy im zaufać w stu procentach – urządzenie staje się więc zupełnie niepotrzebne.

Jak zamontować samodzielnie czujniki parkowania?

Oto jak krok po kroku wykonać montaż:

  • Czujniki montujemy w otworach znajdujących się w zderzaku. Musimy precyzyjnie wymierzyć i oznakować ich lokalizację. Najlepiej kierować się z zaleceniami producenta czujników kiedy planujemy ich rozmieszczenie w zderzaku, musi bowiem być zachowany odpowiedni odstęp między nimi i właściwa odległość od ziemi.
  • Pomocny może być szablon, który znajdziemy w większości zestawów, dzięki któremu prawidłowo rozmieścimy czujniki. Dobrej jakości komplety mają na wyposażeniu wiertło z otwornicą o odpowiedniej średnicy.
  • Dobrym pomysłem jest polakierowanie czujników przed montażem na kolor podwozia. Przy zakupie mają one kolor czarny lub srebrny. Taka usługa może nas jednak kosztować w granicach 200 złotych, chyba że zamówimy odpowiedni lakier w spray’u i wykonamy to samodzielnie. Musimy wtedy jednak pamiętać o dokładnym przemyciu czujników środkiem odtłuszczającym.
  • Sensory najlepiej skierować lekko na boki, by obejmowały większy obszar wokół samochodu.

W momencie, kiedy zamontujemy nasze czujniki samodzielnie musimy wykonać połączenia. Należy w tym celu znaleźć miejsce, w którym chcemy umieścić wyświetlacz. Najczęstszym miejscem jest lewa strona deski rozdzielczej przy słupku, lub krawędź podsufitki tuż przed tylną szybą.

Przewody muszą być poprowadzone prawidłowo, w odpowiednim słupku, pod sufitką i dociągnięte do bagażnika. Należy je wpiąć do centralki czujników, która nie musi być na wierzchu – możemy umieścić ją na przykład za boczną ścianą tapicerki bagażnika.

Kamery cofania

To kolejne rozwiązanie, by móc z łatwością poradzić sobie z parkowaniem. Tutaj sam zakup kamery nie wystarczy, musimy również posiadać odpowiedni wyświetlacz. Kamerę możemy podpiąć do dodatkowego urządzenia GPS, prostego wyświetlacza lub też radioodtwarzacza, który posiada odpowiednią funkcję.

Wiele zestawów z kamerami zawiera także wsteczne lusterko, które posiada wbudowany wyświetlacz i jest on widoczny wyłącznie podczas cofania.

Kamery są coraz popularniejszym rozwiązaniem wybieranym przez kierowców a także tanim – za zestaw zapłacimy około 50 złotych, choć warto wydać nieco więcej, by cieszyć się dobrą jakością urządzenia. Tanie wersje mają małą rozdzielczość matrycy, przez co jakość obrazu jest bardzo słaba.

Zestawy wysokiej jakości to koszt około 250 złotych, jednak mają o wiele lepszą jakość obrazu oraz są bardziej trwałe. Posiadają wbudowane diody podczerwieni, które zapewniają nam dobrą widoczność także po zmierzchu.

Gdzie montujemy kamery cofania?

Zazwyczaj jest to miejsce podświetlenia tablicy rejestracyjnej. Profesjonalne zestawy posiadają również wbudowaną lampkę, co zapewnia tablicy odpowiednie oświetlenie. Plusem jest również to, że montaż wizjera kamery nie wymaga żadnego wiercenia otworów. Musimy tylko znaleźć trochę miejsca na desce rozdzielczej by umieścić na niej ekran i doprowadzić do niego kable.

Oto podstawowe cechy kamer cofania:

  • Są bardziej precyzyjne niż czujniki cofania, dzięki czemu wykonamy wszystkie manewry dokładniej i bez konieczności obracania głowy przy cofaniu.
  • Jest to droższy wariant, jednak skuteczniejszy i bardziej uniwersalny – możemy ją zdemontować i przełożyć do innego samochodu.
  • Musimy dbać o obiektyw kamery szczególnie gdy pada deszcz i widoczność może być ograniczona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here