Płyn chłodniczy

Układ chłodniczy jest jednym z najważniejszych elementów w mechanice samochodowej. Bez niego nawet kilkunastominutowa jazda autem groziłaby poważnymi uszkodzeniami. Na co dzień bardzo ważne jest dbanie o jego odpowiedni poziom – pojawia się jednak pytanie: jaki płyn chłodniczy będzie najlepszy? Odpowiedzi na nie poszukamy, przyglądając się nieco bliżej działaniu układu chłodniczego i roli, którą w nim pełni płyn. Dowiedz się, ile zapłacisz za płyn chłodniczy, jak wybrać odpowiedni i gdzie go szukać.

Funkcja płynu chłodniczego – dlaczego jest taki ważny?

Układ chłodzenia składa się z kilku głównych elementów: chłodnicy, pompy wody i przewodów. Niezbędne dla jego poprawnego działania jest zachowanie absolutnej szczelności systemu. Co więcej, poszczególne części muszą ze sobą doskonale współpracować. Tylko w ten sposób możliwe jest odprowadzenie ciepła z silnika.

Wydajne chłodzenie wymaga również płynu chłodniczego: musi on być w odpowiedniej ilości, jakości i kondycji. Pamiętaj o regularnym uzupełnianiu i okresowych wymianach płynu chłodniczego. Dzięki temu zapewnisz swojemu samochodowi dłuższą żywotność. Dla Ciebie zaś dobry płyn chłodniczy oznacza przede wszystkim oszczędność: zarówno czasu, jak i pieniędzy.

Cena płynu chłodniczego: ile kosztuje?

Ceny płynów chłodniczych dostępnych na rynku są bardzo zróżnicowane. Ostateczna jego wartość zależy przede wszystkim od producenta, składu cieczy oraz jej indywidualnych właściwości chemicznych. Pamiętaj, że najtańsza opcja nie zawsze jest tą najlepszą. Zazwyczaj najlepszy stosunek jakości do ceny oferują produkty ze średniej półki cenowej. Warto również, abyś zastanowił się nad zakupem płynu u jednego z renomowanych sprzedawców. Jako przykład mogą tutaj posłużyć części zamienne Economy Parts – nie tylko komponenty mechaniczne, ale również płyny eksploatacyjne.

Jak wybrać dobry płyn chłodniczy?

Na rynku znajdziesz bardzo szeroki wybór płynów chłodniczych. To, jaki będzie najlepszy dla Twojego samochodu jest uwarunkowane przede wszystkim jego wiekiem. Dla przykładu – do starego auta nie powinieneś wlewać płynu typu OAT. Zapewnia on co prawda lepszą wymianę cieplną i ochronę układu chłodzenia, ale tylko w przypadku nowych wozów. W przypadku starszych konstrukcji efekt może być zupełnie odwrotny do zamierzonego.

Gdzie najlepiej szukać płynu chłodniczego?

Gdy szukasz dobrego płynu chłodniczego, najlepiej uwzględniaj jedynie zaufane źródła. W Polsce znajdziesz wiele punktów zaopatrywanych przez części Economy Parts. Produkty firmy są rekomendowane przez koncern Volkswagen. Wybierając płyn chłodniczy lub części zamienne Economy otrzymujesz gwarancję jakości i cenę niższą nawet o 40% w stosunku do oryginalnych odpowiedników!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here