Jaką myjkę wysokociśnieniową wybrać?

0
1644

Najlepszym sposobem na umycie naszego samochodu jest użycie myjki wysokociśnieniowej. Nie jest to jednak jedyne miejsce, w którym możemy ją użyć, idealnie nada się również do użycia w ogrodzie, przy sprzęcie rowerowym czy ogrodowym, elewacji budynku lub bramy czy ogrodzeniu. Jednak zanim zdecydujemy się na konkretny model warto zasięgnąć kilka istotnych informacji.

Rodzaje myjek wysokociśnieniowych

Przede wszystkim musimy jasno określić do czego będziemy ją używać i z jaką częstotliwością. Ze względu na ich zastosowanie dzielimy je na:

  • Myjki amatorskie – idealnie sprawdzą się do użytku we własnym domu lub niewielkiej firmie.
  • Myjki profesjonalne – znajdziemy je w specjalistycznych katalogach renomowanych firm budowlanych, remontowych, czy renowacyjnych.

Myjki możemy podzielić także ze względu na rodzaj zastosowanych w nich napędów, wyróżniamy więc myjki:

  • Elektryczne, do których zaliczamy głównie urządzenia amatorskie, możemy podłączyć je do tradycyjnego kontaktu w naszym domu. Wiele firm próbuje nabrać swoich klientów na „nowoczesny i niezawodny silnik indukcyjny” – w rzeczywistości jest to tradycyjny silnik elektryczny, a tego rodzaju myjki są znacznie droższe.
  • Hybrydowe, czyli coś pomiędzy myjką amatorską, a profesjonalną. Wyróżniamy tu myjki zasilane prądem zmiennym lub prądem stałym – z akumulatorów, ich niewątpliwą zaletą jest mobilność, czyli możliwość działania tam, gdzie nie mamy dostępu do sieci elektrycznej. Z drugiej strony są o wiele cięższe ze względu na konieczność stosowania baterii.
  • Spalinowe, które są niezwykle wydajne i mogą być stosowane w projektach komercyjnych. Nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej, jako paliwa możemy użyć benzyny lub oleju napędowego. Warto jednak zdecydować się na urządzenie z silnikiem diesla, które będzie znacznie bardziej oszczędne.

Na co warto zwrócić uwagę wybierając myjkę?

Jak to bywa przy kupnie każdego nowego urządzenia, warto wziąć pod uwagę najistotniejsze parametry sprzętu i wybrać ten, który będzie dla nas jak najbardziej odpowiedni. W przypadku myjek wysokociśnieniowych liczy się na przykład ciśnienie wody. Wyrażone jest w barach oraz megapaskalach, jeśli chodzi o użytek domowy wystarczy nam w zupełności urządzenie o ciśnieniu między 80, a 160 barów, czyli od 8 do 16 megapaskali. Możemy jednak spotkać myjki przemysłowe, w których ciśnienie przekracza nawet 200 barów.

Musimy także zwrócić uwagę na wydajność naszego urządzenia. Określana jest w litrach na godzinę, jeśli zamierzamy stosować naszą myjkę wysokociśnieniową do prac w gospodarstwie domowym zdecydujmy się na model, który ma maksymalnie 500 l/h wydajności, z reguły jest to około 300 l/h. Profesjonalne myjki mogą mieć wydajność nawet 2000 l/h.

Istotne są również takie parametry, jak wielkość oraz waga myjki wysokociśnieniowej, najmniejsze sprzęty ważą około 4 kilogramów, a ich rozmiar przypomina niewielki odkurzacz. Jeśli mamy do czynienia ze średniej klasy sprzętem możemy spodziewać się wagi około 20 kilogramów i dwukrotnie większego rozmiaru. Profesjonalne myjki ważą od 50 do 100 kilogramów, natomiast urządzenia spalinowe sięgają rozmiarów i wagi godnych osobnego pomieszczenia.

Przy wyborze myjki wysokociśnieniowej zwróćmy też uwagę na maksymalną temperaturę doprowadzanej wody, która zazwyczaj mieści się w granicach od 40 do 60 stopni Celsjusza w myjkach amatorskich, a także na moc napędu, która w przypadku sprzętu elektrycznego wynosi od 1,4 do 3 kW. Wiadomo, że lepsze efekty osiągniemy przy myciu wodą o wyższej temperaturze i pod większym ciśnieniem, jednak gdy zamierzamy użyć jej raz na jakiś czas nie ma sensu wydawać o wiele więcej pieniędzy.

Przydatne akcesoria do myjki

W przypadku dodatków, które możemy zakupić wraz z myjką wysokociśnieniową warto wymienić te, które rzeczywiście nam się przydadzą i ułatwią naszą pracę:

  • Zbiornik na detergent – urządzenia niższej jakości nie posiadają go wcale, natomiast te z wyższej półki pozwolą nam nie tylko na dozowanie środka myjącego, ale również mieszanie go z wodą. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie zwłaszcza, gdy używamy sprzętu dosyć często. W innym wypadku możemy po prostu spryskać powierzchnię detergentem, a następnie umyć go myjką wysokociśnieniową.
  • Podgrzewacz wody – wiadome jest, że najlepsze efekty osiągniemy podczas mycia wodą o wysokiej temperaturze, tutaj musimy zwrócić też uwagę na to, czy na przykład w ogrodzie bądź garażu mamy dostęp do ciepłej wody, jeśli tak – wybierzmy myjkę zimnowodną, jeśli nie – zdecydujmy się na sprzęt z opcją podgrzewania wody.
  • Lance oraz szczotki – dostępny jest bardzo szeroki wybór tego rodzaju dodatków, które ułatwiają nam usunięcie wszelkich zanieczyszczeń. Z pewnością przydadzą się lance wygięte pod kątem, by z łatwością wyczyścić trudno dostępne miejsca. Zwróćmy też uwagę na różnego rodzaju gąbki, szczotki obrotowe, czy węże o różnych długościach, co dodatkowo ułatwi naszą pracę.

Ile musimy wydać na myjkę?

Jeśli decydujemy się na myjkę wysokociśnieniową z niższej półki o słabych parametrach zapłacimy około 400 złotych. Dobrej jakości sprzęt zaczyna się od 1000 złotych, natomiast myjki profesjonalne to wydatek rzędu 2000 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here