Jak rozpoznać zużyte klocki hamulcowe

Układ hamulcowy musi działać sprawnie. To od komponentów hamulcowych w dużej mierze zależy bezpieczeństwo poruszania się pojazdem. Dobre hamulce zatrzymają pojazd w możliwie najkrótszej drodze hamowania. Używanie hamulców z czasem prowadzi do zużywania się części. Elementem najbardziej narażonym na tarcia są klocki hamulcowe, które bezpośrednio stykają się z tarczą. W jaki sposób rozpoznać, że nadszedł czas wymiany klocków? Czy dają one jakieś charakterystyczne symptomy, dzięki którym będziemy mieć pewność, że należy je zamienić na nowe? Sprawdzamy.

Czym są klocki hamulcowe i jak się zużywają?

Klocki i tarcze hamulcowe stanowią podstawowe elementy układu hamulcowego. To praca tych komponentów umożliwia sprawne wyhamowanie pojazdu po wciśnięciu pedału nożnego. Z czasem elementy podlegają zużyciu, najczęściej w wyniku długotrwałej eksploatacji. Powierzchnia klocków intensywnie się ściera, przybliżając się do tarczy po naciśnięciu hamulca. Komponenty są zaprojektowane tak, aby naturalnie się zużywały. Gdyby było inaczej, po pewnym czasie układ ulegałby deformacji, co mogłoby wywołać bardzo duże niebezpieczeństwo podczas poruszania się niesprawnym pojazdem po drodze. Z tego też względu ich powierzchnia stykowa nieustannie pracuje, podlegając systematycznemu zużywaniu się. Po pewnym czasie komponenty „dadzą o sobie znać”, poprzez charakterystyczne symptomy zużycia.

Co sygnalizuje nam, że klocki hamulcowe podlegają wymianie?

Zużycie się komponentów hamulcowych zależy od bardzo wielu czynników. Wybierając sprawdzone, solidne polskie klocki hamulcowe czy trwałe i mocne polskie tarcze hamulcowe możemy przedłużyć żywotność układu hamulcowego w naszym pojeździe. Jeśli jednak nasza technika jazdy pozostawia wiele do życzenia, to niektóre elementy będą zużywać się szybciej. Przede wszystkim należy unikać gwałtownego hamowania, czy zbytniego rozgrzewania układu. Okładziny cierne, po pewnym czasie, zmniejszą swoją warstwę stykową. Jeśli wartość spadnie poniżej 1,5 milimetra, kierowca może zacząć już odczuwać pierwsze symptomy zużycia. Należą do nich: piszczenie, dudnienie czy głuchy pogłos. Zmniejsza się także komfort i skuteczność wytracania prędkości.

Klocki hamulcowe – producent z Polski. Jakie klocki wybrać, aby nie przepłacać za serwis?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jakość materiałów ciernych zastosowanych w komponencie. Kolejną kwestią jest czas zużycia się paneli i skuteczność hamowania. Niebagatelne znaczenie ma także współpraca klocków z innymi częściami układu. Wybierajmy zweryfikowane i oryginalne tarcze hamulcowe producenta krajowego, dzięki czemu wesprzemy nie tylko rodzimy biznes, ale także zwiększymy bezpieczeństwo na trasie. Jednym z wiodących producentów komponentów do układów hamulcowych jest Breck. Od 2003 roku wytwarza wysokiej jakości klocki i tarcze, które są produkowane w nowoczesnym zakładzie zlokalizowanym w Budzyniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here