Skrzynki instalacyjne do obsługi budynków mieszkalnych

Skrzynki elektryczne, nazywane również rozdzielnicami, znajdują się w niemal każdym budynku. Jeśli tylko zawiera on układ instalacji elektrycznej, wówczas powinna się w nim znajdować również odpowiednia rozdzielnica. Ponieważ nie zawsze wybór rozdzielnicy jest sprawą prostą lub oczywistą – poniżej postanowiliśmy przedstawić najważniejsze kryteria zakupowe oraz udzielić porad do osób zielonych w temacie, które stają przed zadaniem zakupu skrzynki elektrycznej. 

Skrzynka elektryczna – w domowej instalacji elektrycznej 

Czy zakup lub posiadanie skrzynki elektrycznej jest obowiązkowe? Co prawda ciężko wyobrazić sobie budynek o charakterze użytkowym, w którym nie będzie instalacji elektrycznej. Jednak samo posiadanie skrzynki podłączającej do prądu sieciowego nie jest obecnie warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę. Niemniej, niemal wszyscy sięgają po skrzynki właśnie w celu zapewnienia bezpiecznego połączenia z prądem sieciowym. 

Podstawowy podział obejmuje dwie grupy skrzynek. W pierwszej znajdują się produkty przeznaczone do montażu zewnętrznego, w drugim – skrzynki wewnętrzne. Skrzynka zewnętrzna elektryczna nadaje się do stosowania na placach budowy oraz w innych miejscach ulokowanych na świeżym powietrzu (na przykład pod zadaszeniem). Drugie to skrzynki typowo „domowe”, przeznaczone do montażu wewnątrz pomieszczeń. Z produktów takich możesz korzystać, jeśli poszukujesz przydatnej i ergonomicznej skrzynki do domowej instalacji. 

Typowa skrzynka w domowej instalacji

Co znajduje się wewnątrz skrzynki elektrycznej? Przede wszystkim wszelkie elementy i komponenty odpowiedzialne za sterowanie pracą układu elektrycznego. Wymienić należy przede wszystkim komponenty rozdzielające, łączące, rozłączające, sterujące, a także różnego typu zabezpieczenia – nadmiarowoprądowe oraz różnicowoprądowe. Dzięki ich obecności, cały układ elektryczny jest bezpieczny, a w przypadku wystąpienia niespodziewanych awarii – układ zostanie zablokowany, a jego zagrożenie zneutralizowane. 

Wszystkie moduł znajdują się wewnątrz skrzynki i są montowane na dedykowanych do tego szynach. Ustalaniem zawartości konkretnej skrzynki powinien zająć się elektryk specjalista. Jemu również warto powierzyć wybór konkretnych modułów, które znajdują się w jej wnętrzu.

Skrzynka natynkowa i podtynkowa

Skrzynki elektrycznego do użytku domowego można podzielić na te, które montuje się natynkowo oraz podtynkowo. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników, jednak rozwiązania podtynkowe jest częściej wybierane. Montaż takiej skrzynki jest bezpieczniejszy, a po jej wykończeniu – skrzynka jest solidnie zamocowana oraz stabilna. 

Wybierając skrzynkę elektryczną do domowej instalacji, nie można zapomnieć o jej odporności na oddziaływania szkodliwe. Przede wszystkim – na zawieszoną w powietrzu wilgoć i pyłki. Ich dostawanie się do wnętrza puszki, a następnie do zakamarków instalacji mogłoby mieć opłakany wpływ na cały budynek. By unikać takich sytuacji, warto wybierać puszki odznaczające się określonym stopniem szczelności – najlepiej na poziomie IP 67 lub większym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here